Rolex - 228235-0002
228235-0002 Day-Date 40 Everose / Chocolate - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0002 (aka: 228235-0002) |
| Name: | 228235-0002 Day-Date 40 Everose / Chocolate - Roman |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 represents a new chapter in the history of one of Rolex' most iconic models. It is powered by the highly innovative (14 patents!) caliber 3255. The present model, reference 228235, has an Everose (rose gold) case. The 'Chocolate' dial features applied stylized Roman numerals.