Rolex - 228235-0004
228235-0004 Day-Date 40 Everose / Sundust - Baguette
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0004 (aka: 228235-0004) |
| Name: | 228235-0004 Day-Date 40 Everose / Sundust - Baguette |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 represents a new chapter in the history of one of Rolex' most iconic models. It is powered by the highly innovative (14 patents!) caliber 3255. The present model, reference 228235, has an Everose (rose gold) case. The 'Sundust' dial features a baguette-cut diamonds for markers.