Rolex - 228235-0006
228235-0006 Day-Date 40 Everose / Chocolate Diagonal Motif
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0006 (aka: 228235-0006) |
| Name: | 228235-0006 Day-Date 40 Everose / Chocolate Diagonal Motif |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
37 054 €
Maximum price
63 769 €
Absolute change
0 €
Opening price
45 475 €
Closing price
45 475 €
Relative change
0,00 %
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 represents a new chapter in the history of one of Rolex' most iconic models. It is powered by the highly innovative (14 patents!) caliber 3255. The present model, reference 228235, has an Everose (rose gold) case. The 'Chocolate' dial features a diagonal motif.