Rolex - 228235-0025
228235-0025 Day-Date 40 Everose / Olive - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0025 (aka: 228235-0025) |
| Name: | 228235-0025 Day-Date 40 Everose / Olive - Roman |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
44 965 €
Maximum price
84 019 €
Absolute change
0 €
Opening price
44 989 €
Closing price
44 989 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Day-Date 40 228235-0025 features an everose case and bracelet, paired with a dial in olive green. It is powered by caliber 3255.