Rolex - 228235-0032
228235-0032 Day-Date 40 Everose / White - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0032 (aka: 228235-0032) |
| Name: | 228235-0032 Day-Date 40 Everose / White - Roman |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228235-0032 features an everose case and bracelet, paired with a dial in white. It is powered by caliber 3255.