Rolex - 228235-0045
228235-0045 Day-Date 40 Everose / Eisenkiesel
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0045 (aka: 228235-0045) |
| Name: | 228235-0045 Day-Date 40 Everose / Eisenkiesel |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228235-0045 features an 'Everose' case and bracelet, paired with an Eisenkiesel quartz dial with baguette-cut diamond hour markers.