Rolex - 228235-0055
228235-0055 Day-Date 40 Everose / Slate Ombré
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228235-0055 (aka: 228235-0055) |
| Name: | 228235-0055 Day-Date 40 Everose / Slate Ombré |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 228235-0055, new for 2024, has an 'Everose' rose gold case with fluted bezel (40.00mm) and a Grey dial with gradient sunburst finish. This watch is powered by caliber 3255.