Rolex - 228236-0002
228236-0002 Day-Date 40 Platinum - Fluted / Silver - Baguette
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228236-0002 (aka: 228236-0002) |
| Name: | 228236-0002 Day-Date 40 Platinum - Fluted / Silver - Baguette |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 leads in a new era in the history of this Rolex icon. The case measures 40.00mm across, housing the self-winding caliber 3255. With reference 228236-0002, it is fabricated out of Platinum. The dial is Silver. This version was added to the collection in 2022.