Rolex - 228236-0009
228236-0009 Day-Date 40 Platinum - Fluted / Paved
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228236-0009 (aka: 228236-0009) |
| Name: | 228236-0009 Day-Date 40 Platinum - Fluted / Paved |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228236-0009, new for 2022, has a Platinum case with fluted bezel, and a diamond-paved dial with baguette diamond hour markers.