Rolex - 228238-0054
228238-0054 Day-Date 40 Yellow Gold - Fluted / Paved
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228238-0054 (aka: 228238-0054) |
| Name: | 228238-0054 Day-Date 40 Yellow Gold - Fluted / Paved |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228238-0054, new for 2022, has a Yellow Gold case with fluted bezel, and a diamond-paved dial with baguette diamond hour markers.