Rolex - 228238-0061
228238-0061 Day-Date 40 Yellow Gold / Green - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228238-0061 (aka: 228238-0061) |
| Name: | 228238-0061 Day-Date 40 Yellow Gold / Green - Roman |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
46 081 €
Maximum price
71 352 €
Absolute change
0 €
Opening price
51 174 €
Closing price
51 174 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Day-Date 40 228238-0061 was added to the collection in 2015. This Rolex Day-Date 40 has a Yellow Gold case paired with a Green dial.