Rolex - 228238-0066
228238-0066 Day-Date 40 Yellow Gold - Fluted / Silver
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228238-0066 (aka: 228238-0066) |
| Name: | 228238-0066 Day-Date 40 Yellow Gold - Fluted / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228238-0066, new for 2023, has a Yellow Gold case with fluted bezel, and a Silver dial.