Rolex - 228238-0071
228238-0071 Day-Date 40 Yellow Gold - Fluted / MOP - Baguette
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228238-0071 (aka: 228238-0071) |
| Name: | 228238-0071 Day-Date 40 Yellow Gold - Fluted / MOP - Baguette |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228238-0071, new for 2023, has a Yellow Gold case with fluted bezel, and a White mother-of-pearl dial.