Rolex - 228239-0049
228239-0049 Day-Date 40 White Gold / Paved
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228239-0049 (aka: 228239-0049) |
| Name: | 228239-0049 Day-Date 40 White Gold / Paved |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 leads in a new era in the history of this Rolex icon. Its case is bigger than the classic DD yet not as large as the Day-Date II. It is powered by the highly innovative caliber 3255. Reference 228239-0049 was added to the collection in 2018. It features a diamond-paved dial with baguette-set hour markers.