Rolex - 228345rbr-0012
228345rbr-0012 Day-Date 40 Everose - Diamond / White - Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228345rbr-0012 (aka: 228345rbr-0012) |
| Name: | 228345rbr-0012 Day-Date 40 Everose - Diamond / White - Roman |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 was introduced in 2016 as a replacement for the -relatively- short-lived Day Date II. Compared to the latter, its proportions appear more refined, while the dimensions are only subtly updated. Inside is Rolex' caliber 3255 self-winding movement. As always, it is available in a great number of configurations. Reference 228345rbr has an 'Everose' rose gold case with diamond-set bezel.