Rolex - 228345RBR-0024
228345RBR-0024 Day-Date 40 Everose - Diamond / Chocolate
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228345RBR-0024 (aka: 228345RBR-0024) |
| Name: | 228345RBR-0024 Day-Date 40 Everose - Diamond / Chocolate |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 228345RBR-0024, introduced in 2023, has an 'Everose' rose gold case with diamond-set bezel and a Brown dial.