Rolex - 228349rbr-0004
228349rbr-0004 Day-Date 40 White Gold - Diamond / Silver Quadrant
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228349rbr-0004 (aka: 228349rbr-0004) |
| Name: | 228349rbr-0004 Day-Date 40 White Gold - Diamond / Silver Quadrant |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 leads in a new era in the history of this Rolex icon. Its case is bigger than the classic DD yet not as large as the Day-Date II. It is powered by the innovative caliber 3255. The present example has a white gold case and bracelet; the silver 'Quadrant' dial features applied Roman numerals.