Rolex - 228396tbr-0020
228396tbr-0020 Day-Date 40 Platinum - Baguette / Green Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228396tbr-0020 (aka: 228396tbr-0020) |
| Name: | 228396tbr-0020 Day-Date 40 Platinum - Baguette / Green Roman |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 40 ref. 228396tbr-0020 features a platinum case with diamond-set bezel, and a matching platinum bracelet. The green 'Anniversary' dial has applied Roman numerals.