Rolex - 228396tbr-0024
228396tbr-0024 Day-Date 40 Platinum - Baguette / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228396tbr-0024 (aka: 228396tbr-0024) |
| Name: | 228396tbr-0024 Day-Date 40 Platinum - Baguette / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Launched at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 represents a new chapter in the history of one of Rolex' most iconic models. It is powered by the highly innovative (14 patents!) caliber 3255. The present model, reference 228206, has a platinum case and a baguette diamond-set bezel. It is fitted with a President-style bracelet and a black dial.