Rolex - 228398tbr-0004
228398tbr-0004 Day-Date 40 Yellow Gold - Baguette / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 228398tbr-0004 (aka: 228398tbr-0004) |
| Name: | 228398tbr-0004 Day-Date 40 Yellow Gold - Baguette / Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced at BaselWorld 2015, the Day-Date 40 leads in a new era in the history of this Rolex icon. Its case is noticeably bigger than the classic DD, yet slightly smaller than the Day-Date II. It is powered by the highly innovative caliber 3255. The present example has a yellow gold case with matching bracelet and a black dial. The bezel is set with baguette-cut diamonds.