Rolex - 28235-0056
28235-0056 Day-Date 40 Everose / MOP - Baguette
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 40 |
| Reference: | 28235-0056 (aka: 28235-0056) |
| Name: | 28235-0056 Day-Date 40 Everose / MOP - Baguette |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 28235-0056, new for 2024, has an 'Everose' rose gold case with fluted bezel (40.00mm) and a White mother-of-pearl dial. This watch is powered by caliber 3255.