Rolex - 118135-0020
118135-0020 Day-Date 36 Everose / Strap / Chocolate
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118135-0020 (aka: 118135-0020) |
| Name: | 118135-0020 Day-Date 36 Everose / Strap / Chocolate |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118135-0020 has an Everose case and a chocolate brown dial with diamond and ruby hour markers. It is fitted with a leather strap.