Rolex - 118138-0102
118138-0102 Day-Date 36 Yellow Gold / Strap / Green Arabic
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118138-0102 (aka: 118138-0102) |
| Name: | 118138-0102 Day-Date 36 Yellow Gold / Strap / Green Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118138-0102 has a yellow gold case paired with a leather strap. The dial features a green lacquered center and a diamond-set track for the Arabic numerals.