Rolex - 118138-0127
118138-0127 Day-Date 36 Yellow Gold / Strap / Bull's Eye
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118138-0127 (aka: 118138-0127) |
| Name: | 118138-0127 Day-Date 36 Yellow Gold / Strap / Bull's Eye |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 118138-0127 features a yellow gold case with fluted bezel and a Bull's Eye stone dial with diamond-set hour markers. It is fitted with a leather strap.