Rolex - 118139-0026
118139-0026 Day-Date 36 White Gold / Strap / Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118139-0026 (aka: 118139-0026) |
| Name: | 118139-0026 Day-Date 36 White Gold / Strap / Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118139-0026 has a white gold case paired to an alligator strap. The dial is blue.