Rolex - 118206-0035
118206-0035 Day-Date 36 Platinum Domed / President / Ice Blue Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118206-0035 (aka: 118206-0035) |
| Name: | 118206-0035 Day-Date 36 Platinum Domed / President / Ice Blue Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
24 688 €
Maximum price
49 169 €
Absolute change
0 €
Opening price
28 107 €
Closing price
28 107 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155.