Rolex - 118206-0036
118206-0036 Day-Date 36 Platinum Domed / President / Ice Blue Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118206-0036 (aka: 118206-0036) |
| Name: | 118206-0036 Day-Date 36 Platinum Domed / President / Ice Blue Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118206-0036 has a platinum case and bracelet. The ice blue dial is fitted with diamond-set hour markers.