Rolex - 118206-0041
118206-0041 Day-Date 36 Platinum Domed / President / White Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118206-0041 (aka: 118206-0041) |
| Name: | 118206-0041 Day-Date 36 Platinum Domed / President / White Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118206-0041 has a platinum case and bracelet. The white dial features Roman numerals.