Rolex - 118206-0119
118206-0119 Day-Date 36 Platinum Domed / President / Oxford MOP
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118206-0119 (aka: 118206-0119) |
| Name: | 118206-0119 Day-Date 36 Platinum Domed / President / Oxford MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118206-0119 has a platinum case with domed bezel paired with the President-style bracelet. The mother-of-pearl dial features a geometrical pattern.