Rolex - 118208-0313
118208-0313 Day-Date 36 Yellow Gold Domed / President / Paved Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118208-0313 (aka: 118208-0313) |
| Name: | 118208-0313 Day-Date 36 Yellow Gold Domed / President / Paved Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118208-0313 features a domed bezel. The diamond paved dial features a mother-of-pearl track for the Roman numerals.