Rolex - 118235f-0060
118235f-0060 Day-Date 36 Everose Fluted / Oyster / Black Arabic
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118235f-0060 (aka: 118235f-0060) |
| Name: | 118235f-0060 Day-Date 36 Everose Fluted / Oyster / Black Arabic |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118235f-0060 has an 'Everose' case with fluted bezel and a black dial.