Rolex - 118235f-0107
118235f-0107 Day-Date 36 Everose Fluted / President / Ferrite
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118235f-0107 (aka: 118235f-0107) |
| Name: | 118235f-0107 Day-Date 36 Everose Fluted / President / Ferrite |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155.