Rolex - 118238-0067
118238-0067 Day-Date 36 Yellow Gold Fluted / President / Silver Diamonds
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118238-0067 (aka: 118238-0067) |
| Name: | 118238-0067 Day-Date 36 Yellow Gold Fluted / President / Silver Diamonds |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118238-0067 has a yellow gold case with fluted bezel and a silver dial with diamond indexes.