Rolex - 118238-0183
118238-0183 Day-Date 36 Yellow Gold Fluted / Oyster / Champagne Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118238-0183 (aka: 118238-0183) |
| Name: | 118238-0183 Day-Date 36 Yellow Gold Fluted / Oyster / Champagne Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
20 218 €
Maximum price
35 855 €
Absolute change
0 €
Opening price
20 218 €
Closing price
20 218 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155.