Rolex - 118238-0419
118238-0419 Day-Date 36 Yellow Gold Fluted / President / Green
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118238-0419 (aka: 118238-0419) |
| Name: | 118238-0419 Day-Date 36 Yellow Gold Fluted / President / Green |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
20 543 €
Maximum price
42 250 €
Absolute change
0 €
Opening price
25 899 €
Closing price
25 899 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118238-0419 has a yellow gold case and matching President bracelet. The dial is green.