Rolex - 118239-0086
118239-0086 Day-Date 36 White Gold Fluted / President / Silver Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118239-0086 (aka: 118239-0086) |
| Name: | 118239-0086 Day-Date 36 White Gold Fluted / President / Silver Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118239-0086 has a white gold case with fluted bezel and a silver dial with diamond hour markers.