Rolex - 118239-0278
118239-0278 Day-Date 36 White Gold / President / MOP Carousel
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118239-0278 (aka: 118239-0278) |
| Name: | 118239-0278 Day-Date 36 White Gold / President / MOP Carousel |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case and bracelet are done in white gold and the dial is of the so-called 'Carousel' style.