Rolex - 118346-0023
118346-0023 Day-Date 36 Platinum Diamonds / President / Ice Blue Roman
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118346-0023 (aka: 118346-0023) |
| Name: | 118346-0023 Day-Date 36 Platinum Diamonds / President / Ice Blue Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Ref. 118346-0023 has a platinum case with diamond-set bezel, and an ice-blue dial with Roman numerals.