Rolex - 118346-0073
118346-0073 Day-Date 36 Platinum Diamonds / President Diamonds / MOP
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118346-0073 (aka: 118346-0073) |
| Name: | 118346-0073 Day-Date 36 Platinum Diamonds / President Diamonds / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. The Day-Date reference 118346-0073 has a platinum case with diamond-set bezel and a mother-of-pearl dial. The center links of the bracelet are diamond-set.