Rolex - 118346-0088
118346-0088 Day-Date 36 Platinum Diamonds / President Diamonds / Oxford MOP
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118346-0088 (aka: 118346-0088) |
| Name: | 118346-0088 Day-Date 36 Platinum Diamonds / President Diamonds / Oxford MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. The Day-Date reference 118346-0088 has a platinum case with diamond-set bezel and a mother-of-pearl dial with geometrical pattern.