Rolex - 118388-0121
118388-0121 Day-Date 36 Yellow Gold Diamonds / Oyster / Green Paved
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118388-0121 (aka: 118388-0121) |
| Name: | 118388-0121 Day-Date 36 Yellow Gold Diamonds / Oyster / Green Paved |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Oyster Perpetual Day-Date is an iconic watch that hardly needs an introduction. Only ever available in precious metals (save for a few prototypes), it was for many years the undisputed king of the Rolex collection and the singular most recognizable 'expensive' watch to the general public. In its present form, the case measures the traditional 36mm. It is driven by caliber 3155. Reference 118388-0121 has a yellow gold case with diamond-set bezel and lugs. The dial has a green lacquered center and a pavé outer hour rim.