Rolex - 118389-0061
118389-0061 Day-Date 36 White Gold Diamonds / President / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118389-0061 (aka: 118389-0061) |
| Name: | 118389-0061 Day-Date 36 White Gold Diamonds / President / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Day-Date 118389-0061 features a 36mm case in white gold with diamond-set lugs and bezel and a deep black dial. It is fitted with a President bracelet.