Rolex - 118389-0069
118389-0069 Day-Date 36 White Gold Diamonds / Oyster / MOP
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118389-0069 (aka: 118389-0069) |
| Name: | 118389-0069 Day-Date 36 White Gold Diamonds / Oyster / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Day-Date 118389-0069 features a 36mm case in white gold with diamond-set lugs and bezel and an Oyster-style bracelet. The mother-of-pearl dial features diamond-set hour markers.