Rolex - 118389-0106
118389-0106 Day-Date 36 White Gold Diamonds / President / Cherry
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118389-0106 (aka: 118389-0106) |
| Name: | 118389-0106 Day-Date 36 White Gold Diamonds / President / Cherry |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date reference 118389-0106 has a white gold case of 36mm with diamond-set bezel and lugs. It is fitted with a cherry dial with sunburst finish.