Rolex - 118389-0122
118389-0122 Day-Date 36 White Gold Diamonds / Oyster / Silver Computer
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 118389-0122 (aka: 118389-0122) |
| Name: | 118389-0122 Day-Date 36 White Gold Diamonds / Oyster / Silver Computer |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Day-Date 118389-0122 features a 36mm case in white gold with diamond-set lugs and bezel, which is paired with a silver 'Computer' or 'Jubilee' style dial.