Rolex - 128235-0068
128235-0068 Day-Date 36 Everose Gold - Fluted / Green Aventurine / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128235-0068 (aka: 128235-0068) |
| Name: | 128235-0068 Day-Date 36 Everose Gold - Fluted / Green Aventurine / President |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The case -always in precious metal- measures 36.00 across, holding the self-winding caliber 3255 with indicators for both day and date. Reference 128235-0068 has a Rose Gold case with diamond-set bezel and a green aventurine dial.