Rolex - 128235-0087
128235-0087 Day-Date 36 Everose Gold - Fluted / Silver - Baguette
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128235-0087 (aka: 128235-0087) |
| Name: | 128235-0087 Day-Date 36 Everose Gold - Fluted / Silver - Baguette |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The caliber 3155 is replaced by the 3255, a movement that debuted in the Day-Date 40. Dressed as ref 128235-0087 the Day-Date has an 'Everose' rose gold case with a fluted bezel, and a Silver dial. This was added to the collection in 2024.