Rolex - 128236-0008
128236-0008 Day-Date 36 Platinum - Fluted / Ice Blue - Roman / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128236-0008 (aka: 128236-0008) |
| Name: | 128236-0008 Day-Date 36 Platinum - Fluted / Ice Blue - Roman / President |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The caliber 3155 is replaced by the 3255, a movement that debuted in the Day-Date 40. Reference 128236-0008 has a Platinum case with fluted bezel and a Blue dial. It was added to the collection in 2022.