Rolex - 128238-0011
128238-0011 Day-Date 36 Yellow Gold / Fluted / MOP-Diamond / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128238-0011 (aka: 128238-0011) |
| Name: | 128238-0011 Day-Date 36 Yellow Gold / Fluted / MOP-Diamond / President |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
An updated generation of the Day-Date in 36mm size was introduced at BaselWorld 2019. The caliber 3155 is replaced by the 3255, a movement that debuted in the Day-Date 40. The Rolex Day-Date 36 starting with 128238 has a yellow gold case with fluted bezel.