Rolex - 128239-0056
128239-0056 Day-Date 36 White Gold - Fluted / Emoji Puzzle
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Day-Date 36 |
| Reference: | 128239-0056 (aka: 128239-0056) |
| Name: | 128239-0056 Day-Date 36 White Gold - Fluted / Emoji Puzzle |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Day-Date 36 128239-0056 was introduced in 2019. This Day-Date has a White Gold case and a multi-color puzzle dial. The 'Day' disc features 'inspirational' words in lieu of the days of the week, whilst the date discs displays 31 different emojis.